Dawkowanie karmy dla psa – ile razy dziennie powinien jeść pies, tabela

Dawkowanie karmy dla psa - ile razy dziennie powinien jeść pies, tabela

To ile powinien jeść pies jest ściśle zależne od tego jaki rodzaj pożywienia dostaje. Każda sucha i mokra karma komercyjna ma swoją kaloryczność i na tej podstawie powinniśmy obliczać dzienne zapotrzebowanie zwierzaka na tę karmę. Dawka energii jest też zależna od tego czy karma jest mokra czy sucha. Wszystkie takie informacje określa producent i właśnie tym w głównej mierze powinniśmy się kierować. Każdy opiekun, który troszczy się o swojego psa powinien z całą pewnością wiedzieć czy pożywienie, które daje swojemu pupilowi jest dla niego wartościowe i odżywcze. Nawet taka karma musi być podana w odpowiedniej ilości. Ile suchej karmy dla psa? To pytanie bardzo często pojawia się na forach internetowych, dlatego postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Ile karmy dla psa dziennie?

Ile powinien jeść pies? Ile posiłków powinien jeść pies? Często jest to zagadka, którą ciężko jest rozwikłać właścicielowi. Dawkowanie takiej karmy jest w głównej mierze zależne od zapotrzebowania energetycznego naszego zwierzaka. Wszystko związane jest nie tylko z rasą, ale także z wielkością psa, poziomem aktywności fizycznej i ogólnego trybu życia. Już na samym początku, gdy pojawia się u nas w domu szczeniak, powinniśmy określić ile będzie jadł nasz pupil. Z reguły jeżeli chodzi o maluchy to nie powinno im się dawkować jedzenia. Powinny one jeść tyle na ile mają ochotę, ale już w tym momencie możemy zauważyć pewną prawidłowość związaną z tym ile gramów suchej lub mokrej karmy dziennie nasz piesek zjada. Dzięki temu możemy już określić jaki jest poziom jego apetytu i czy będzie on niejadkiem czy wręcz przeciwnie.

Ile suchej karmy dla psa? – tabela

Zawsze z tyłu opakowania karmy jest tabela, która określa nam jaką ilość powinien jeść nasz pupil w zależności od wagi. Jest to dla nas główna wskazówka ile suchej karmy dla psa powinniśmy przygotować. Zwróćmy uwagę na to, aby zwierzę nie miało stałego dostępu do jedzenia, gdyż wtedy się przejada lub przestaje być zainteresowany pożywieniem. Konsekwencją jedzenia na zapas będzie otyłość, która jest groźną chorobą dla naszych podopiecznych. Dzienna dawka pożywienia powinna być podzielona na 2 lub 3 mniejsze porcje, które zostaną podane w określonym momencie. Najlepiej jeżeli będziemy pilnować regularności i nie doprowadzimy do tego, że nasz pies na przykład jadł ostatni posiłek o godzinie 18, a kolejny o godzinie 14 następnego dnia (wyjątkiem są zalecenia lekarza weterynarii na przykład przed wykonaniem badań krwi).

Pamiętajmy o tym, żeby nigdy nie dawać jedzenia psu przed wykonywaniem przez niego intensywnej aktywności fizycznej. Okres po posiłku powinien być skierowany na odpoczynek. W innym wypadku może dojść do zaburzeń w układzie pokarmowym, na przykład do bardzo groźnego skrętu żołądka. Posiłek należy podawać minimum 15 minut po spacerze, w momencie gdy u psa minie ekscytacja i będzie on całkowicie uspokojony. Jeżeli pies za jednym razem nie zje posiłku, który mu zaserwowaliśmy, to warto schować resztę i dać mu w kolejnej porcji. Miska z jedzeniem powinna stać maksymalnie 30 minut od nałożenia jedzenia.

Ile razy dziennie powinien jeść dorosły pies?

Wiemy już, że nasz pupil nie powinien mieć stałego dostępu do miski z jedzeniem. Natomiast można sobie zadać pytanie ile posiłków dziennie powinien jeść pies? W przypadku psów ras małych lub średnich, dorosły pies może jeść 2 razy w ciągu dnia. Rasy duże lub olbrzymie, które są predysponowane do skrętu żołądka powinny dostawać małe porcje kilka razy dziennie nawet 3-4 razy. Jeżeli chodzi o szczeniaki od 6 do 8 tygodnia życia to mają one mieć stały dostęp do pożywienia lub mogą mieć wydzielone dawki ale podawane nawet 5-6 razy. Od 8 tygodnia życia mogą one jeść wtedy 3-4 razy, pamiętajmy jednak o tym, że z dawek powinniśmy schodzić stopniowo, a nie nagle zmieniać cały żywieniowy rozkład dnia.

Karma sucha i mokra – co wybrać?

Temat tego, ile karmy dla psa dziennie powinno być przeznaczonej mamy już za sobą. Teraz warto się zastanowić nad tym jaką karmę wybrać. Ważne, aby każdy jego posiłek był zbilansowany, odżywczy i pełnoporcjowy. Tylko taka dieta zawiera wszystkie niezbędne makroelementy, mikroelementy, witaminy i minerały. Zagwarantuje to Twojemu pupilowi prawidłowy wzrost i rozwój oraz witalność i chęć do zabawy. Bardzo ważne jest aby karma była łatwo przyswajalna przez organizm i żeby wszystkie składniki były w pełni wykorzystane przez organizm. Warto wybrać karmę, która będzie smaczna, gdyż tylko to przekona psa do zjedzenia jej w całości. Kupując karmę należy się kierować wielkością psa, wiekiem i ewentualnymi chorobami. Przykładowo pies z alergią powinien dostawać pożywienie hipoalergiczne, które nie wywoła u niego niepożądanych objawów. Pies cierpiący na otyłość, powinien być żywiony karmą o niskiej zawartości tłuszczu. Jeżeli chodzi o wiek naszego pupila to również warto na to zwrócić uwagę.

Karma typu „puppy” jest przeznaczona dla młodych szczeniąt, „junior” również dla szczeniąt, ale trochę większych. Ten rodzaj karmy warunkuje prawidłowy wzrost i rozwój, szczególnie intensywny w tym okresie życia. Karma typu „adult” jest przeznaczona dla psów dorosłych, które już zakończyły swój intensywny wzrost, ale jeszcze nie przekwitają. „Senior” jest pożywieniem dla psów o podeszłym wieku. Jedzenie dla psa często jest też oznaczone wg wagi na przykład inne jest dla zwierząt małych (do 10 kg), średnich (10-25 kg) oraz dużych (powyżej 25 kg). Zarówno sucha jak i mokra karma mają wiele korzyści i dobrze jeżeli są nawzajem uzupełniane. Karma sucha zawiera najczęściej 4 razy więcej energii niż mokra karma, dlatego jest źródłem niezwykle skoncentrowanych składników pokarmowych. Dzięki temu, że jest twarda usuwa osad nazębny i w jakimś stopniu ogranicza tworzenie się kamienia nazębnego, natomiast z całą pewnością nie zastąpi ona regularnej higieny jamy ustnej takiej jak szczotkowanie zębów czy w przypadku silnego kamienia sanacji jamy ustnej wykonywanej w gabinecie weterynaryjnym.

Plusem suchej karmy z całą pewnością jest to, że jest ona ekonomicznym wyborem i jest dość wydajna. Nadaje się do przechowywania poza lodówką przez długi czas, natomiast mimo wszystko warto zwracać uwagę na termin jej przydatności. Jest rekomendowana jako „przysmak” w ramach nagrody dla psów w trakcie szkolenia. Jeżeli chodzi o mokrą karmę, to z całą pewnością jest ona bardziej smakowita. Ma lepszy smak i aromat, dlatego psy bardzo chętnie ją jedzą. Warto dodać, że mokra karma zawiera w sobie dużo wody, więc przy okazji spożywania pokarmu zapewnia nawodnienia organizmu. Oprócz tego, zawiera ona mniej kalorii w całej porcji niż sucha karma, pomaga utrzymać prawidłową masę ciała mimo tego, że w pełni zaspokaja apetyt psa. Warto pamiętać, że nie ważne jaki rodzaj karmy dostaje nasz pupil, musi mieć stały dostęp do świeżej wody!

Kiedy pies jest głodny?

Psy nie do końca regulują sobie to ile powinny dostarczyć swojemu organizmowi niezbędnej energii, dlatego zdarza się, że zjedzą one dosłownie wszystko co damy im pod nos. Jeżeli pies jest przyzwyczajony do podjadania podczas posiłkami, to prawdopodobnie bardzo często będzie upominał się o przekąski w ciągu dnia. Nie oznacza to jednak zazwyczaj, że jest on głodny szczególnie gdy jego posiłki są regularne i dostosowane do wielu czynników. Jeżeli natomiast Twój pies zawsze je normalnie, a nagle nie ma apetytu to zwróć uwagę na temperaturę otoczenia oraz stan jego zdrowia. Bardzo ważne jest to, aby nie karmić psa ludzkim jedzeniem, ponieważ jest ono bardziej smakowite (może nie chcieć on już później jeść swojego jedzenia) oraz zawiera szkodliwe składniki na przykład czosnek czy cebulę.

Pamiętajmy, aby nie dawać psu jedzenia mocno przyprawionego, przede wszystkim solą oraz ostrymi przyprawami. Karmienie psa przy stole również negatywnie wpływa na jego wychowanie, ponieważ uczą psa wyłudzania jedzenia, czuje się on zbyt wysoko w hierarchii oraz często zaczyna wtedy wskakiwać na stół w celu znalezienia pożywienia. Warto karmić psa regularnie o stałych porach, warto również aby miski stały w jednym miejscu co daje psu poczucie bezpieczeństwa i może on w spokoju zjeść. Z całą pewnością warto trzymać się tych zasad, wtedy pies nie będzie jadł łapczywie oraz szybko. Jeżeli Twój pies mimo wartościowego jedzenia ciągle upomina się o pożywienie, stoi przy misce, piszczy i się ślini to warto zasięgnąć porady lekarza weterynarii, który zrobi mu badania krwi, zbada psa klinicznie i stwierdzi, czy nic mu nie dolega.

Jeśli Twój pies wykazuje głód to możesz zwiększyć ilość, ale koniecznie kontroluj stale jego masę ciała. Przy nadmiernym apetycie sprawdzaj, czy Twój pies nie chudnie. Jeżeli tak jest, a badania nie wykazują żadnej choroby, to koniecznie zmień karmę na taką o lepszej jakości, która będzie zapewniała pupilowi dobre odżywienie. Zawsze zwracaj uwagę na swoje zwierzę i reaguj, gdy ono pokazuje Ci, że coś jest nie tak. Nigdy nie bagatelizuj potencjalnego problemu i nie zwlekaj, gdyż w wielu przypadkach kończy się to brakiem możliwej terapii do zaoferowania, gdyż jest już po prostu na to za późno.

5/5 - (1 głosy)
Anastazja Kot

Miłośniczka zwierząt, prywatnie właścicielka dwóch psów - Zosi i Amy. Interesuję się behawiorem, żywieniem i szeroko pojętą pracą z psami.

Zobacz artykuły
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *